Какви храни трябва да приемаме, за да бъдем здрави?
Вие сте тук
Какво трябва да ядем, за да бъдем здрави?
1 Протеини.
За хора със средна възраст и юноши, които редовно изпълняват физически упражнения, добра помощ за поддържане на тонуса им ще бъде 50-60 грама протеин на хранене. Това е приблизително 140 до 170 грама на ден. Протеинът е от съществено значение за организма. Той помага за изграждането или възстановяването на мускулна маса, а също така е отговорен за укрепването на костите и производството на хормони и ензими.
Също така, протеинът подобрява състоянието на кожата и косата. Пилешкото месо и рибата съдържат значително количество протеини. Вегетарианците могат да получават протеин от растителни храни, включително див ориз, бобови растения и зърна киноа. Те могат да се редуват. Допълване със зеленчуци, което ще разнообрази диетата, без да губи полезност. В никакъв случай не смесвайте здравословни храни с вредни. Ядейки риба сьомга, която е полезна за сърцето ви, заедно с хляб или пържени картофи, до голяма степен ще „убиете“ всички здравословни компоненти на сьомгата, замествайки ги с вредни съединения на мазни храни.
2. Зърнени култури.
Зърнените култури като здравословна храна все още предизвикват разгорещен дебат сред диетолозите. От една страна, те са 100% съставени от въглехидрати, които лежат в гънките на мазнините по обиколката на кръста. От друга страна, никой не ни принуждава да ядем всички зърна подре. Можете да направите правилния избор, като ядете пълнозърнести храни (не пшеница) или покълнали зърна. Изберете пълнозърнест хляб. Също така, покълналите зърна са много по-полезни, отколкото не покълнали. Освен това те се понасят по-лесно от хора с непоносимост към пшеничните продукти. Също така сега на мода са „древните зърна“ като киноа, амарант, лимец.
Определено ще намерите някои от горните култури във вашия супермаркет. Тези зърна са надеждни доставчици на висококачествени протеини и много хранителни вещества. Яжте 150-230 гр. зърнени храни на ден, в зависимост от пола и възрастта.
3. Зеленчуци.
Зеленчуците са полезни за нас под всякаква форма, пълни са с разнообразни витамини, хранителни вещества, минерали и антиоксиданти. Вземете няколко листа маруля и добавете към тях малко ядки или чиа семена в чинията, след това използвайте нискокалоричен дресинг, като зехтин или балсамов оцет и ще имате невероятно здравословна салата, пълна с фибри, антиоксиданти и здравословни масла. За по-добро усвояване на антиоксиданти добавете авокадо към вашата салата или направо си я поръчайте от Foodpanda.
Ако искате да ядете богати на протеини зеленчуци, изберете спанак, аспержи, броколи или брюкселско зеле. Основното нещо е да не ги пържите и да не овкусявате със сирене или майонеза. Варените зеленчуци са лишени от всички полезни вещества, с изключение на варените картофи. Той е изненадващо добър за здравето и съдържа калий - дефицитен елемент за човешкото тяло. Използването на калий е изключително важно за нормализиране на кръвното налягане. Опитайте се да ядете зеленчуци при всяко хранене.
4. Плодове.
Заменете обичайния десерт с една или две плодови купички. Те са отличен източник на витамини и антиоксиданти. Също така плодовете ще помогнат да заблудите мозъка, но не и тялото. В процеса на дъвчене на плодове мозъкът дава сигнали на организма за ситост, докато съдържащите се в плодовете фибри дават усещане за пълен стомах. Само не се опитвайте да замените плодовете със сокове! В тях няма фибри и от истинските плодове в сокове остава само истинска захар. След като изпиете сок, ще ядете много повече, отколкото да ядете няколко ябълки или банани.
5. Млечни продукти.
Ако не можете да живеете без млечни продукти, опитайте се да ограничите консумацията им на поне три чаши на ден. Най-добрият избор би било киселото мляко. То съдържа максимум протеини и калций с минимално количество захар и вредни компоненти. За веганите, които не консумират животински продукти, има начин да ядат обогатени с калций зърнени храни, пълнозърнест хляб, зеленина с ряпа и зеле.
Вече представихте ли си чинията? Внимателно подбирайте продуктите и спазвайте необходимите пропорции. Сега знаете какво трябва да ядете за добро здраве!