Пресостат за компресор – принцип на работа и функции
Вие сте тук
Какво представлява и за какво служи пресостатa за компресор? Той е проектиран за автоматично включване и изключване на електродвигателя на компресора и най-често се използва в контролната конструкция на възвратно-постъпателни компресори за поддържане на желаното налягане на работния въздух в приемника. Рядко, но може да забележи и при винтовите компресори, но заедно с друга автоматизация.
Различните видове пресостати може да разгледате, ако последвате връзката пресостат за компресор цена, която ще ви отведе в сайта на търговеца.
Отчитайки степента на силата на налягане при пневматична автоматизация, пресостатът въздейства върху линията на напрежение - отваря я или я затваря. При недостатъчно налягане в компресора двигателят стартира, а щом налягането достигне необходимото ниво, се изключва.
Именно това е принципът, използван за управление на двигателя.
Разбира се, съществуват и модификации с точно обратния алгоритъм на работа – щом достигне минималните стойности в схемата на компресия, преостатът изключва електродвигателя, а при достигане на максимални стойности - се активира.
Става дума за система от пружинни механизми, като всяка една от тях е с различна степен на твърдост.
В процеса на работа се образуват индикатори, в резултат на еластичните сили на опъване или натиск на пружините. Всяка подобна промяна активира автоматично действието на спиралата и съответно блокът на преостата свързва или изключва електропровода.
Пресостатът за компресор може да бъде оборудван с:
- Изпускателен клапан, който се намира между възвратния клапан на компресора и компресионната камера на инсталацията. В случай, че двигателят спре, разтоварващият клапан се активира и отстранява излишното налягане от блока на буталото. С по-нататъшно ускорение или стартиране на електродвигателя, клапанът се затваря със създаденото налягане и така значително улеснява старта на инсталацията от изключено положение.
- Клапан с отложено освобождаване, който помага на двигателя по време на стартирането като остава в отворено състояние до достигане на предварително определен параметър (приблизително 2 атмосфери) в системата. Този времеви период е напълно достатъчен, за да се гарантира на електромотора максимален въртящ момент и скорост.
- Механичен превключвател, необходим за активация или деактивация на функцията за автоматична система. Превключвателят разполага с две позиции: "ON" и "OFF". В режим “ON” компресорът се свързва автоматично към мрежата и се изключва съобразно определените параметри на минималното и максималното налягане на въздуха в системата. В положение "OFF", електрическото задвижване не се подава.
- Термично реле, служещо за защита на електродвигателя, което ограничава мощността на подадения ток, за да се предотврати изгарянето на намотките на двигателя.
- Предпазен клапан, който защитава системата, ако релето не работи правилно. Когато налягането се покачи над допустимата стойност и релето не се задейства, предпазният клапан бива активиран и освобождава натрупалото се налягане. Това предотвратява нежелани последици и сериозни аварии ако се получи повреда в управляващата верига.